ویژگی های دوران جوانی / توصیه‌های اخلاقی برای پاکی دوران جوانی

ویژگی واهمیت دوران جوانی,توصیه های اخلاقی برای پاکی ایام جوانی

ویژگی های دوران جوانی ,توصیه‌های اخلاقی برای پاکی دوران جوانی

ویژگی های دوران جوانی

در آموزه‌های دینی، پاکی، یکی‌از ویژگی‎های دوره جوانی به‌شمار می‎رود و سفارش می‎شود که با بهره‌گیری از این دوران ارزشمند، در راه تزکیه نفس و تقرب الهی کوشش شود.
در آموزه‌های روایی، از جوانان خواسته شده است که پیش‌از فرا رسیدن پیری و هجوم دلبستگی‎های گوناگون، خود را با اخلاق نیکو آراسته سازند.

پیامبرگرامی اسلام(ص) در این رابطه فرموده است: «برتری جوان عابدی که در جوانی، راه بندگی پیش گرفته است، بر پیری که در بزرگسالی به عبادت روی آورده، همچون برتری فرستادگان الهی بر دیگر مردمان است».
از سوی دیگر در برخی روایت‌ها پیشوایان دین ما از جوان می‎خواهند که فرصت آموختن را از دست ندهند، زیرا ارزش یادگیری در دوره جوانی را به‌دلیل میزان بالای ثبات و دوام آموخته‌ها در ذهن، با دیگر دوره‌های زندگی نمی‎توان مقایسه کرد.

تفاوت آموختن در دوره جوانی با پیری، در سخن نبوی بیان شده که فرمود: «هرکه در جوانی دانش آموزد، دانش او همچون نقشی است که بر سنگ جای گیرد و هرکه در بزرگسالی بیاموزد، کارش همچون نوشتن بر روی آب است» لذا جوانی بهترین فصل برای تعلیم و تربیت و خودسازی است و باید از آن استفاده کرد، غفلت از جوانان و غفلت از تهدیداتی که متوجه جوانان است، خسارت سنگین و غیرقابل جبرانی به‌دنبال دارد.

جوانی، فرصتی استثنایی است که علاوه‌بر اهتمام به امر تربیت در این ایام، باید از آن در طاعت و عبادت، علم و دانش، تلاش و خدمت استفاده کرد تا با از دست دانش پشیمانی حاصل نگردد.

استفاده از تجربه‌های دیگران، به‌ویژه کهنسالان سنجیده و معنوی، یکی از راه‌های مهم در تعلیم و تربیت است.واقعیت این است که پدران در طول سالیان تجربیات بسیاری برای ما اندوخته‌اند و به‌صورت گنجینه ارزشمندی در اختیارمان نهاده‌اند، اگر ما از این اندوخته‌ها بهره نگیریم در پیچ و خم مشکلات و فراز و نشیب‌های زندگی به زانو درمی‎آییم.

کسی‎که خود را وارث تجارب گذشتگان نداند مغرور است و هرگز راه به جایی نمی‎برد.آنها که از بزرگان و پدران و مادران خود، عبرت می‎آموزند، به موفقیت دست می‎یابند به فرموده امام علی(ع): «از نشانه‌های توفیق، نگهداری تجربه است».
از همین رو بود که امام علی(ع) در نقش پدری پیر، که از همه تجارب گذشتگان بهره گرفته، اینک فرزند خود را مخاطب ساخته تا این گنجینه گران‌بها را در اختیارش بگذارد.

جوان باید از میراث گذشتگان که سینه به سینه رسیده بهره ببرد و سره را از ناسره تشخیص دهد، همین تجربه‌ها، استادان گران‌قدری هستند که بی‌هیچ، اجر و مزدی، معلومات ارزشمندی در اختیارمان می‎گذارند.

دین مبین اسلام به عنوان کامل‌ترین دین، برای پاسخ به تمامی نیازهای انسان از جمله غرائز موجود در او، راهکار مناسب دارد. یکی از این غرائز، غریزه جنسی است که توصیه دین در خصوص آن برای شرایط عادی، استحباب ازدواج [۱] و در صورت بیم آلوده شدن به گناه، وجوب آن [۲] می‌باشد.

جوان
با توجه به گستردگی اسباب تحریک جنسی در سطح جامعه کنونی ما، نیاز به ایجاد تسهیل در امر ازدواج برای جلوگیری از مفاسد و همچنین کاهش آلودگی به گناه، بیش‌تر از هر زمانی احساس می‌شود. در این نوشتار قصد داریم پس از بررسی اسباب تحریک جنسی و مهم‌ترین مانع ازدواج، برخی از توصیه های دین برای تسهیل در این امر مهم و مقدس را مطرح کنیم

.
اسباب تحریک جنسی

برخی از اسباب تحریک جنسی موجود در جامعه، موارد ذیل است:
۱٫ اینترنت (سایت‌های غیر اخلاقی و چت با جنس مخالف)، فیلم‌های مستهجن، ارسال عکس و قطعه های فیلم غیر اخلاقی از طریق موبایل، فیلم‌های تحریک کننده سیما و سینما؛

 1. محیط‌های ناسالم و دوستان ناباب؛
  ۳٫ پوشش‌های نامناسب و آرایش‌های محرک بعضی از دختران و زنان در جامعه؛
  ۴٫ اختلاط دختر و پسر در برخی از مکان‌های تحصیلی و کاری.

پاسخ مناسب به غریزه جنسی
با توجه به قوّت و شدّت غریزه جنسی در جوان و تمایل و کشش زیادش به امور شهوانی، او به صورت طبیعی در معرض آسیب و خطر قرار دارد و صبر و خود نگهداری برایش امری بسیار صعب و مشکل به نظر می‌رسد که این مطلب در روایات نیز مورد توجه قرار گرفته است.

نقل شده که زراره خدمت امام صادق (علیه‌السلام) رسید و حضرت سؤال فرمودند: ای زراره! آیا متأهل هستی؟ عرض کرد: خیر. بعد از رد و بدل شدن جملاتی، حضرت فرمود: «کَیفَ تَصبِرُ وانتَ شابّ؟ [۳]؛ چگونه صبر می‌کنی در حالی که جوان هستی؟»
این تعبیر امام (علیه‌السلام) دلالت بر شدید بودن غریزه جنسی در جوان و سخت بودن تحمّل در مقابل آن دارد؛ حال با در نظر گرفتن عوامل و اسباب مختلف تحریک جنسی در جامعه ما که تشدید کننده تمایلات شهوانی است، می‌توان گفت که خود نگهداری در آستانه عدم امکان قرار دارد و تنها پاسخ مناسب به این غریزه، ازدواج می‌باشد.

توصیه‌هایی برای آنان که امکان ازدواج ندارند
توصیه‌های برای مشکلات جنسی جوانان برای کسی که به بلوغ جنسی رسیده و امکان ازدواج نداشته باشد چند راه کار وجود دارد که خود را در فضای گناه قرار ندهد.

 1. حتی‌المقدور با توجه به وضعیت جسمانی خود، هفته ای دو روز (دوشنبه و پنج شنبه) روزه بگیرد، اگر برای او سخت است ماهی سه روز (پنج شنبه اول، آخر ماه و چهارشنبه وسط ماه) را روزه بگیرد که فقهاء بزرگوار در رساله های عملیه خود به ان توصیه فرموده‌اند. در هر حال پرخوری نکند، قبل از سیر شدن از طعام دست بکشد و تا گرسنه نشود غذا تناول نکند.
 2. از خوردن غذای معطر، متنوع، آجیل خوری و… پرهیز کند.
  ۳٫ لباس چسبان نپوشد و هرگز لخت و عریان نشود، حتی در حمام که کراهت دارد. (یعنی عورت در حمام پوشیده باشد بهتر است).
  ۴٫ از دیدن عکس‌های مبتذل و غیر محارم و به ویژه جنس مخالف پرهیز کند.
  ۵٫ از گفتن و یا شنیدن جک و فکاهی‌های جنسی حذر کند.
  ۶٫ با افراد غیر مجرد و یا مجردی که در این زمینه صحبت می‌کند نشست و برخاست نکند.
 3. از اختلاط با زنان و یا مجالسی که مرد و زن بی موالات هستند اجتناب کند.
  ۸٫ هرگز بی کار نباشد و به اشتغال بپردازد. «إِنَّ اللهَ یُبغِضُ الشّاب الفارِق» خداوند از جوان بی کار به غضب می‌آید.
  ۹٫ به ورزش‌هایی که موجب عرق ریزی می‌شود بپردازد، مانند: کوه نوردی، دوو میدانی، بسکتبال و …
  ۱۰٫ در مجالس توسل و توجه به اهل بیت علیهم السلام شرکت کرده و به زیارت حرم‌های شریف ایشان برود.
  ۱۱٫ با توجه بیشتر و مراقبه، نماز اول وقت اقامه کند.

پی نوشت ها :
[۱]. العروه الوثقی، السید الیزدی، مؤسسه النشر الإسلامی التابعه لجماعه المدرسین به قم المشرفه، ۱۴۲۰، چاپ اولی، ج ۵، ص ۴۷۴٫
[۲]. توضیح المسائل سیزده مرجع، سید محمد حسن بنی هاشمی خمینی، ص ۴۹۳ و ۴۴۹٫
[۳]. وسائل الشیعه، الحر العاملی، ج ۲۰، ص ۵۶۰، ح ۱۴٫

 

منابع :
سایت آیت الله مکارم شیرازی

سایت شیعه حق

ایکنا

 

کلمات کلیدی:

ویژگی واهمیت دوران جوانی,توصیه های اخلاقی برای پاکی ایام جوانی,اهمیت دوران جوانی,توصیه هایی برای اینکه چگونه در جوانی پاک بمانیم,دوران جوانی,پاکی دوران جوانی,توصیه هایی برای پاکی دوران جوانی,توصیه هایی برای پاکی دوران جوانی,اهمیت جوانی,طغیان جوانی,جوانی واهمیت آن,جوانان واهمیت ازدواج

۲ دیدگاه برای “ویژگی های دوران جوانی / توصیه‌های اخلاقی برای پاکی دوران جوانی”

‫هیئت زوارالحسین مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۶ در ۸:۲۳ ب.ظ

ممنون از مطلب خوبتون

رضا شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۴ ب.ظ

سلام وخسته نباشید.
در جوانی پاک بودن شیوه ی پیغمبری است
ورنه هر گبری ز پیری میشود پرهیزگار.
ممنون

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب