مختصری درباره کتاب تحف العقول آل رسول الله بهمراه دانلود فایلpdf

درباره کتاب تحف العقول بهمراه دانلود رایگان ترجمه تحف العقول/

مختصری درباره کتاب تحف العقول آل رسول الله بهمراه دانلود رایگان فایلpdf کتاب تحف العقول-کتاب احادیث و روایات چهارده معصوم

این کتاب یکی از مجموعه های ارزشمند اسلامی و از منابع دست اوّل شیعه در عرصه اخلاق و حدیث وموعظه می باشد که از قرن چهارم به یادگار مانده و حدیث های برگزیده ای رااز پیامبر اسلام حضرت محمدصلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام و سایر پیامبران درباره حکمت، مواعظ، علوم و معارف اسلام گرد آورده؛ احادیثی که هر چند نام راویانش ذکر نشده؛ اما تک تک مضامینش مورد تأیید کتاب و سنت ومنطبق با احادیث مُسْنَد است و بافرهنگ اهل بیت علیهم السلام کاملاً مطابقت دارد.

آشنائی نزدیک و بهره گیری از اینکتاب برای همه به ویژه مبلغان دینی ضرورتی انکارناپذیر است.

حسن بن علی بن شعبه حرّانی،مؤلف این کتاب در این زمینه می گوید:«پس از آنکه دیدم علمای شیعه درباره فقه و حلال و حرام، کتابهای فراوانی نگاشته اند، بر آن شدم تا مجموعه ای پدید آورم که در آن، سخنان حکمت آموز و موعظه های پیامبر اکرم و اهل بیت آن حضرت جمع شده باشدتا هم گنجینه ای برای مراجعه خودم وهم مراجعه علاقمندان به خاندان مؤلف محترم نام زیباییبرای کتاب انتخاب کرده وبهترین تحفه ها را به عقل واندیشه مردم اهدا کرده رسالت گردد.

کتب حدیث علمای شیعه،روایات زیادی درباره حلال و حرام وواجبات و مستحبات دارند. چندان که ثوابش را خدا ثبت کرده، و آیندگان رااز رنج تألیف بی نیاز ساخته و بارتصنیف را از دوش آنها برداشته اند؛ امادر علومی که از بزرگان اهل بیت علیهم السلام وارد شده به روایاتی برخوردم مشتمل بر:

حکمتهای رسا، پندهای شفابخش،تشویق به سرای جاوید، دل کندن ازدنیای ناپایدار، نوید، تهدید، ترغیب براخلاق و کردار نیک، نهی از خوبیها وکارهای بد، دعوت به پرهیزکاری و تحریص به پارسایی که قسمتی از این مضامین در سفارشها، خطبه ها، نامه هاو عهدهای مفصل بیان شده است. درمیان کتابهای دانشمندان شیعه نوشته ای بی نیازکننده و کتابی قابل اعتماد که نیازم را برطرف سازد وخواسته ام را تأمین کند، در این زمینه ها نیافتم، به ناچار روایاتی که مشتمل براین مضامین بود گرد آوردم، وحدیثهایی نادر و بدیع، مفاهیمی عالی و زیبا که هم جنس و هم شکل، وهمانند و همسان آنها بود ضمیمهکردم.»

درباره مؤلف کتاب تحف العقول آل رسول الله

ابو محمّد، حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرّانی حَلَبی، ازشخصیتهای برجسته و درخشان فقهای شیعه و از محدثین بلندآوازه قرن چهارم هجری می باشد. او درحرّان که یکی از روستاهای اطراف شهر حلب در سوریه است به دنیا آمد.وی از معاصرین شیخ صدوق بوده ازمحمّد بن همام اسکافی متوفای ۳۳۶هجری بهره برده است.

ابن شعبه، شاگردان متعددی تربیت کرده است که مهم ترین ودرخشان ترین آنان شیخ مفید، محمّدبن محمّد بن نعمان، متوفای سال ۴۱۳هجری است.

علامه خوانساری، مؤلف کتاب روضات الجنات درباره او چنینمی گوید: «فاضل فقیه و عالم متبحر وبلند پایه، حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرانی حلبی، کتاب تحف العقول را پدید آورده که در آن اخبار ومواعظ قابل توجهی از پیامبران وامامان معصوم علیهم السلام وجود دارد واصحاب و فقهای شیعه همه بر آن اعتماد کرده اند.»

علاوه بر عظمت و وثاقت و علوشأن و رفعت مقام علمی و عملی مؤلف جلیل القدر که مورد ستایش وتمجید علمای بزرگ مانند شیخ حرعاملی و علامه مجلسی و صاحبریاض و دیگران بوده و به احادیث کتابش علما و فقهای ما استناد کرده اند،مؤلف محترم نام زیبایی برای کتاب انتخاب کرده و بهترین تحفه ها رابه عقل و اندیشه مردم اهدا کرده.

تُحَفُ العُقول از زمان نگارش تاکنون در طول هزار سال پیوسته موردتوجه علما و فقهای شیعه واقع شده و از منابع موسوعه های بزرگ روایی همچون وسائل الشیعه و بحار الانوار محسوب می شود.

از منظر اهل نظر

شخصیت نگار برجسته، علامه محمّدباقر خوانساری در کتاب روضات الجنات درباره این کتاب می فرماید: «

کتاب تحف العقول عن آل الرسول کتابی گسترده و دارای فواید فراوان است و مورد اعتماد اصحاب و علمای شیعه می باشد.

محدث قمی می فرماید: تحفالعقول کتابی پرفایده، نفیس، و مشهور بین علماست علامه مجلسی فرموده نظم این کتاب قدیمی حکایت از مقام بلند مؤلف دارد. بیش تر این کتاب ازموعظه و اصول معلوم تشکیل شده است که احتیاجی به سند ندارد.»

علامه سید حسن صدرمی فرماید:

 ابن شعبه حرانی شیخ اقدم کتاب تحف العقول عن آل الرسول کتابی گسترده ودارای فواید فراوان است ومورد اعتماد اصحاب وعلمای شیعه می باشد و امام اعظم ماست که کتاب تحف العقول را نگاشته؛ کتابی که مانند آن تصنیف نشده است.

برخی از عناوین تحف العقول

ـ وصیتها و مواعظ و سخنرانی های پیامبر صلی الله علیه و آله

ـ خطبه ها و نامه ها و وصایای حضرت علی علیه السلام

ـ احتجاجها، نامه ها، سخنرانیها وخطبه ها و مواعظ سایر معصومین علیه السلام تا امام حسن عسکری علیه السلام

ـ روایات و موضوعات مفید وسودمند دیگر از ائمه علیهم السلام

ـ رساله حقوق امام زین العابدین علیه السلام

ـ مناجات موسی علیه السلام و مناجات ومواعظ عیسی علیه السلام

ـ این کتاب در مورد امام عصر علیه السلام روایتی نیاورده است. ابن شعبه در اینمورد چنین توضیح می دهد: ازتوقیعات و مکاتبات حضرت صاحب الزمان علیه السلام با همه تواتر و استقامتی که در میان شیعه دارد چیزی نیاوردیم؛چون حدیثی که با وضع کتاب و مطالب اینجا (موعظه، خطابه و حکمت)تناسبی داشته باشد بدست نیاوردیم، بااینکه عقیده ما در حق آن بزرگوارهمان عقیده ای است که درباره پدران پیشینش ائمه راشدین سلام اللّه علیهم اجمعین داریم.

این کتاب یکی از مجموعه‌های حدیث ارزشمند و نفیسی است که از قرن چهارم به یادگار مانده و حدیث‌های برگزیده‌ای را از پیامبر و امامان معصوم در حکم، مواعظ، علوم و معارف گردآورنده، احادیثی که هرچند نام راویان آنها ذکر نشده اما تک تک مضامینش مورد تایید کتاب و سنت و منطبق با احادیث سند است و گواه صدق را در آستین دارد. علاوه بر عظمت و وثاقت و علوشان و رفعت مقام علمی و عملی مولف جلیل القدر حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرانی(رض) که مورد ستایش و تمجید علمای بزرگ مانند شیخ حر عاملی و علامه مجلسی و صاحب ریاض و دیگران بوده و به احادیث کتابش علما و فقهای ما استناد کرده­اند، مولف نام زیبایی برای کتاب انتخاب و بهترین تحفه‌ها را به عقل و اندیشه مردم اهدا کرده است.

 

این کتاب حاوی عناوین ذیل است:

روایاتی از پیامبراکرم حضرت محمد(ص)

 روایاتی از امیرالمومنین امام علی(ع)

 روایاتی از امام صابر حسن بن علی(ع)

 روایاتی از سیذالشهدا امام شهید حسین بن علی(ع)

 روایاتی از سید العابدین علی بن حسین امام سجاد(ع)

 روایاتی از امام باقر محمد بن علی(ع)

 روایاتی از امام جعفرصادق جعفر بن محمد(ع)

روایاتی از امام موسی کاظم(ع)

 روایاتی از امام بزرگوار علی بن موسی الرضا امام رضا(ع)

 روایاتی از امام ناصح هادی ابوجعفر محمد بن علی(ع)

 روایاتی از امام صابر ابوالحسن علی بن محمد(ع)

 روایاتی از امام عسکری ابومحمد حسن بن علی(ع)

 رازگویی خداوند عزوجل با موسی بن عمران(ع)

 رازگویی خداوند جل ثنا و با عیسی بن مریم(ع)

 موعظه­ های حضرت عیسی در انجیل و غیره

و سفارش­های مفصل بن عمر به جمعی از شیعیان

فایل pdf  ترجمه کتاب تحف العقول عن آل رسول الله (کتاب احادیث و روایات چهارده معصوم) را میتوانید رایگان از لینک زیر دانلود نمایید!!!

دانلود رایگان فایلpdf کتاب تحف العقول-کتاب احادیث و روایات چهارده معصوم

کلمات کلیدی:

درباره کتاب تحف العقول بهمراه دانلود رایگان ترجمه تحف العقول,مجموعه سخنان چهارده معصوم,درباره کتاب تحف العقول آل رسول الله,مختصری درباره کتاب سخنان چهارده معصوم,دانلودرایگان روایات واحادیث معصومین,ترجمه کتاب تحف العقول,سخنان چهارده معصوم,احادیث وروایات معصومین,دانلود کتاب سخنان واحادیث معصومین,کلام امامان,مجموعه سخنان اهل بیت,کلام وسخن اهل بیت,دانلود کلام وسخنان معصومین,دانلودرایگان سخنان واحادیث چهارده معصوم

یک دیدگاه برای “مختصری درباره کتاب تحف العقول آل رسول الله بهمراه دانلود فایلpdf”

حسنوندیان بهمن ۶ام, ۱۳۹۶ در ۵:۱۹ ب.ظ

سلام:
ممنون.
خیلی خوب وعالی بود.
متشکریم.

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب