فرازی از چند وصیتنامه شهدا/حالات وتفکرات شهدا

خلاصه ای از چندوصیتنامه شهدا/

وصیتنامه شهدا,فرازی از چند وصیتنامه شهدا,کلام شهدا

شهید مسعود کرمی پورشمس‌آبادی

جنازه‌ام را آرام حرکت دهید؛ و چون پدر و مادرم در قید حیات نیستند دو شمع بر مزارم روشن کنید، یکی به جای پدرم و دیگری به جای مادرم تا در عزایم اشک بریزند و دوستان عزایم را به جای عروسی گرم نگه دارند.

شهید غلامعباس قره‌داغی

تابوت مرا بر جای بلندی بگذارید تا باد بوی بدن مرا برساند. دستانم را از تابوت بیرون بگذارید تا مردم بدانند که با خود چیزی نبرده‌ام. چشمانم را باز نگه دارید تا بدانند کورکورانه نمردم. دهانم را باز بگذارید تا مردم بدانند که با گفتن کلمه لااله الا الله به شهادت رسیدم.

شهید محمدرضا حسینی میرمحله

هان ای مستضعفان ای شهیدان هر قطره از خون شما که ریخته شود دلاوری می‌پرورد که می‌رزمد. او می‌رود همان راهی را که حسین بن علی رفت. ما هم می‌آییم. بله، خوشا آنان که رفتند، با دلی مطمئن و در یک لحظه کوتاه به وصال رسیدند و شهید شدند.

شهید صبرعلی لطفی‌مقدم

اگر با مرگ من شب تار مظلومی پر نور می‌گردد، پس هزاران بار مرا بمیراند، اگر با ریخته شدن خونم انسانی آگاه می‌گردد پس بهای آگاهی تمام انسانها را با قطرات خونم می‌پردازم. اگر با گمنام مردن من آیین خدا جاوید می‌ماند، پس جنازه‌ مرا در دوردست‌ترین نقاط غربت خوراک کرکسان کنید. اگر پیکر خونینم باید وسیله‌ای برای یاد خدا گردد، پس وای بر من اگر در خون خود خدا را نیابم. و اگر با دوری من از خانواده‌ام دلهایی به یاد خدا خاشع می‌گردد، پس ای بهترین کسانم از من دوری جویید.

شهید عباد اکبری

ما پیروزیم برای اینکه خدا با ماست. ما پیروزیم برای اینکه اسلام پشتیبان ماست. ما پیروزیم برای اینکه ایمان داریم. ما پیروزیم برای اینکه شهادت را در آغوش می‌گیریم. آری ما پیروزیم چون جنگمان به خاطر خداست.

 

شهید محمد حیدری درمنی

آری، «هر کسی تو را شناخت جان را چه کند»، کسی که تو را بشناسد، دیگر دلبستگیها را فراموش می‌کند، ‌همه چیز را از یاد می‌برد و همه چیز را در تو می‌بیند. در این مرحله، برای او در عالم جایی نیست و این جهان برایش چنان کوچک و حقیر جلوه‌گر می‌شود که احساس خفگی می‌کند.

 

شهید محمدرضا فرزانگان بیدگلی

قبلاً بدون شناخت بودم، قبلاً مانند این بود که کوری باشم و در شب حرکت کنم،‌ یعنی هم خودم از نظر قلبی نوری و جلوه‌ای نداشتم، و هم اینکه در محیط تاریک مادیت حصاری دیگر برای خود به وجود آورده بودم. اما، حالا سر از پا نمی‌شنام و هیچ چیز برایم مشکل نیست و آماده آماده‌ام برای «شهادت» و همه فکرم و مرکزیت فکرم و جزء جزء کوچک آن نیز به لقاءالله می‌نگرد و آرزویی جز شهادت ندارم. و برای رسیدن به این وسیله ـ که تنها آن مرا به هدف می‌رساند ـ تلاش می‌کنم، و دیگر دنیا برایم تنگ است و همه زیبایی‌های دنیا برایم زشت جلوه می‌کند، و فقط به آن معبود که خدا باشد، فکر می‌کنم./

شهید علیرضا علی‌مددی

اکنون می‌روم که با خدایم ملاقات کنم و آتشی را که در درونم مشتعل شده خاموش نمایم، و به سوی لانه با صفای جبهه پرواز می‌کنم تا دشمن بداند سنگر هیچ موقع خالی نمی‌ماند. خدا را شکر که توفیق یافتم در راه مبارزه حق علیه باطل شرکت کنم و آنچه دارم در طبق اخلاص نهاده تقدیم ایزدمنان کنم./

شهید حسین محمودی
اکنون که این وصیتنامه را می‌نویسم در مکان پاکی هستم که سجده‌گاه عزیزانی بود که در دل شب سر و صورت بر روی خاک گذاشته و با معبود خود راز و نیاز می‌کردند، و اکنون روی به سوی وجه الله و ملائکه الله دارند، و من شرم دارم که در این مکان باشم چون خود را لایق این نمی‌دانم که در اینجا باشم. اما شاید این هم یکی از الطاف اوست که من بیایم و خود را بسازم امیدوارم که باز هم یاریم دهد و دستم را بگیرد و مرا از زندان نفس نجاتدهد و با این کار مرا در روز قیامت سربلند و روسفید گرداند و توفیق دهد که ادامه دهندگان راه امام حسین و اصحابش و شهدایمان باشم.

شهید هاشم حاجی ابراهیمی

به خدا قسم که شیرین تر از معراج در این دنیا لذّتی نیست، نصرت و فرج را باید از خدا بخواهیم بیایید با دلمان سخن بگوییم و از اعماق وجودمان او را صدا بزنیم و روحمان را به درگاه او روانه سازیم.

شهید محمد زارعی

خدای بزرگ را سپاسگذارم که به من عمری عطا کرد و با راهی آشنا کرد که این راه را خودش دوست داشت. من خود چیزی نیستم، آنچه د رمن است و بهتر از همه ستارالعیوب است. ای کاش شیطان نبود که مرا وسوسه کند. وای کاش دنیا چیزی نبود که به آن دل بندم، و ای کاش همه‌ وجودم عشق به خدا بود و عشق رسیدن به لقاء حق؛ عشقی که ارزشی والا دارد؛ ولی در دنیا کسی همیشه بهره‌مند از آن نیست. شاید خیلی از بندگان خاص خدا همیشه بهر‌ه‌مند باشند، اما من نیستم. ولی احساس می کنم عشقی بالاتر از عشق به خدا نیست و برای رسیدن به این عشق و معشوق حاضرم، جسمم قطعه قطعه شود، نه یک بار بلکه بارها. کسی که عشق او را داشته باشد دنیا برایش مفهومی ندارد دنیا در نظرش زیبایی ندارد، دنیا برایش تنگ است و تنگتر از قفس برای بلبل.

شهید محمد حذری

خدا را به شهادت می‌طلبم که قلبم مملو از عشق به اوست. می دانم که مرا یارای فنا شدن در حق نمی‌باشد اما اگر سعادت یاور گردد آنگاه آری. و اکنون خدا را شکر می‌کنم از اینکه سعادت به شهادت رسیدن را نصیبم نموده است و عاقبت الطاف بی‌نهایت خویش را در حق این کمتر بنده‌ گناهکار به سرحد شهادت رسانیده است. اکنون در بی‌نهایت نعم الهی این عبد مذنب نظاره‌گر آنچه هست که پیش از این کوردلان توحّش و مؤمنان نشئه‌ای دیگر می نامندش.

شما ای حاضران به حق در صحنه نبرد ای مریدان برتر امام زمان شهادت دهید که در انتهای ایمان هجرتی است و در انتهای هجرت جهاد و اتمام این مسیر و رسیدن به نقطه‌ ایثار و تحقّق آرمان برتر مکتب تشیّع سرخ علوی یعنی شهادت می‌باشد. و ما شهیدان زندگان همیشه حاضر و ناظر تاریخیم و ما مریدان شهید برتر کربلا حسین امام انس و جانیم. آری روزی خورندگان خوان الهی شهید رسیده به لقاءالله هستند.

 و مرا نیز این عبد مذنب چنین باشد، و چه سعادت بزرگی است اکنون که جاری در سیلاب خروشان «لااله الا الله» زیر پرچم سرخ تشیّع گام به جای گام امامان علی آن شیرمرد صحنه نبرد و پارسای خاضع و خاشع، آن کتابی که در آن شکی نیست و هدایتگر تقواپیشگان است، می‌گذاریم.

«رکعتان فی العشق لا تصنحُ وضوء هما الّا بالدّم» که در عشق دو رکعت است و وضویش صحیح نمی‌باشد الّا به خون. آری، که من در نیّت نماز عشق عاشقانه رضای معشوقم را طلب نموده‌ام و با هراس و یقین از آمدن آن ساعت معلوم دوباره من شهادت به حقانیّتش می‌دهم. «اشهد ان لا اله الا الله» که ذات اجل پروردگار می‌فرماید: یستعجلُ بها الذِینَ لایؤمنونَ بِها والذینَ آمنوا مُشفقونَ منها و یَعلَمُون انّها الحَقّ» و من اکنون چه سان با شما سخن می‌گویم الا که «ونحن شواهدک» که ما به دیدار تو می‌آییم هرگز یادم نمی‌رود که پیش از این در دنیا می‌گفتم:

حجاب چهره جان می‌شود غبار تنم خوشا دمی که از این چهره پرده افکنم

و اکنون من همراه با الطاف بی‌نهایت الهی به آن نشئه‌ خوش رسیده‌ام و به هو سوگند که هرگز سوداگر نبوده‌ام و راضیم به رضای او بی‌ترس از جهنّم و شوق دیدار بهشت، زیرا که من تنها او را می خواهم حق را حق را، حق را. که یکی هست و هیچ نیست جز او وحده لااله الّا هو.

شهید رضا عزیزی

شکر خدا را که توفیق یافتم در راه مبارزه حق علیه باطل شرکت کنم و آنچه را که دارم در طبق اخلاص نهاده تقدیم ایزد منّان کنم. و آنچه حسین(ع) و یارانش و تمام رزمندگان صدر اسلام پروانه‌وار دور آن می‌گشتند، من هم آن را بازیابم، یعنی شهادت و دیگر اینکه هیچ قطره‌ای در مقیاس حقیقت در نزد خدا، از قطره خونی که در راه اسلام و خدا ریخته می‌شود بهتر نیست، و می‌خواهم با این قطره خون به معشوقم برسم.

شهید رضا زارعی

سپاس می‌‌گذارم خدایی را که بر من منت نهاد که قبل از مرگم حجت و امام خود را بشناسم، و بعد از این شناخت و هدایت مرا از لغزش نجات داد و امکان این را داد تا ناخالصیهایم را بزدایم و همواره تا هنگام مرگ نیز از او می‌خواهم که ایمانم را خالص گرداند.

شهید علی چنگشی

از خداوند قادر متعال تشکر و تقدیر می‌نمایم که بالاخره عمر داد تا در زمان حکومت نظام جمهوری اسلامی تنفّس کنیم، به طوری که در این نظام چون هدف پیاده کردن احکام الهی است، هر کسی در این مسیر حرکت کند و سعی در کمک به ثبات نظام و یاری مسئولین و خادمین این نظام کند، در هر حالتی که باشد، در حال عبادت است.

شهید ابوالقاسم فلاح‌پور

سپاس خداوند تبارک و تعالی را لازم می‌دانم که مرا به آرزوی دیرینه خودم رساند، و به تقاضای من لبیک گفت و مرا از دنیای فریبنده و تو خالی به سوی خود کشاند.

شهید حسین سجودی فشتنی

خدایا تو را ستایش می‌کنم، همانگونه که پیامبران به درگاه تو حمد و ثنا می‌کردند و تو را با دل و زبان که اولیا و بزرگان مقرّب درگاهت ستایش و تسبیح می‌کنند پرستش می‌کنم، چون هیچگاه دوست نداشته‌ام وندارم که در مرگ طبیعی از دنیا بروم. و خدا می‌داند که هر بار اسم شهدا و یا چهره نورانی آنها را می‌بینم برخود می‌لرزم و احساس شرم می‌کنم. خدایا توفیق شهادت را به من عطا فرما، چرا که شهید یعنی حاضر گواه الگو و شهادت حرکتی است در گریز از پوسیدگی. شهادت اوج حرکت یک انسان است. خداوندا، مرا شهید بمیران که شاید خون من قطره‌ای باشد از خونهایی که برای استقرار وطن و میهن دین و ناموس من ریخته شده است.

شهید محمدرضا رادی

خدایا دوست دارم مثل شمع بسوزم و از قطرات خونم غنچه‌های عشق و عرفان و فداکاری بشکفند تا به دیگران فروغ عشق و جاودانگی ببخشم.

شهید محمدرضا کاظمی

وقتی آفریدگار و ارباب خودم را با اینهمه محبت مهربانی، کرم،بخشش، و عطوفت و گذشت و بزرگواری و دوست داشتنی یافتم، عاشقش شدم. در این میان دیدم راهی برای رسیدن به او ندارم و خیلی ناراحت بودم که چرا نمی‌توانم به او بپیوندم تا اینکه برای آخرین بار هم مرا طلب کرد و به جبهه اعزام شدم و در این موقع بود که بیشتر شیفته ‌او شدم. همیشه آرزویم این بود که مانند آبی که گرم می‌شود و تا آخر بخار می‌شود خداوند هم نور ایمان و گرمای اسلام را که از او سرچشمه می‌گیرد، آن قدر به من بتاباند تا من هم مانند آب بخار شوم و یا آتش گرفته مانند شمع بسوزم و باعث روشن شدن طریقه‌اسلام شوم و از این سوختن لذّت برم تا دوری از خدا آزارم ندهد، چرا که سوختن در راه خدا خود راهی برای رسیدن به خداست.

 اما هرچه پیش رفتم خود را تنهاتر و غمگین‌تر یافتم و دیدم به آن صورتی که می‌خواستم نیستم و نمی‌توانم باشم.پیش خدا خجالت می‌کشیدم بگویم ارباب من، مولای من، عاشقت شدم. دیگر از خودم بدم می‌آید. می‌ترسیدم از کسی صحبت بکنم و ترسم از این بود که غیبت بنده خدا را بکنم؛‌ و با وجودی که همه‌کارهای نیک خود را فراموش کرده بودم و گناهانم را به یاد می‌آوردم، باز نمی‌توانستم شاهد سوختن خودم باشم. هرچه بیشتر زحمت می‌کشیدم و به خدا فکر می‌کردم کمتر احساس آرامش می‌کردم. می‌دیدم روز به روز از خدا فاصله می‌گیرم، همان خدایی که یک روزی قبل از اعزام به جبهه عاشقش بودم. حالا وقتی می‌دیدم گناهکارم و نتوانستم و نمی‌توانم او را آن طور که باید و شاید عبادت و ستایش کنم،

و نتوانستم شکر نعمتهای او را بکنم، روز به روز غمگین‌تر و از خودم ناراضی‌تر می‌شدم، حتی تا آنجا که یک گوشه‌ای می‌خزیدم و از نافرمانی و گناهکاری خودم در رابطه با خدا پیش او شکایت می‌کردم و گریان و نالان از او می‌خواستم کمکم کند تا بتوانم او را خالصانه عبادت کنم. ولی باز هم نتوانستم، دیگر کم کم به بن بست می‌رسیدم و زنده بودن خودم را ننگ می‌دانستم.

 در این موقع بود که دیگر از خدا خواستم این نفس را که باعث تمام بدبختیهای من و رنج و عذاب روحم شده است از من بگیرد و از این بدن تنبل و ناسپاس بدم آمده بود و نفرت داشتم. روحم می‌خواست هرچه زودتر از این بدن معصیت کار و نافرمان جدا شود و این قدر زحمت رنج و عذاب در این بدن کثیف نکشد. بله، انسان وقتی گناه کرد دیگر نمی‌تواند مانند زمانی که گناه نکرده است انتخاب کند، و احیاناً انتخاب هم کرد، نمی‌تواند به طور احسن راه را ادامه دهد.

و اگر همیشه به این فکر باشیم که در محضر خداوند بزرگوار هستیم و در پیشگاه او قرار داریم و او را حاضر و ناظر کارهای خود قرار دهیم، دیگر هرگز گناه نخواهیم کرد. اگر انسان لذت عبادت را با حضور قلب و خالصانه و نیّت پاک درک کند دیگر نه تنها گناه نمی‌کند بلکه حتی خواب و غذا را فراموش می‌کند، چون لذّتی که در عبادت با حضور قلب وجود دارد در هیچ چیز دنیا وجود ندارد، و انسان را چیزهای دنیایی اقناع نمی‌کند. به امید پیروزی رزمندگان اسلام این عاشقان طریق حسینی این اعجازهای زمان این خالصان پاک نژاد او، که با قدمهای استوار و محکم خود خواب را از چشم دشمنان اسلام ربوده و آنها را به وحشتی عظیم انداخته‌اند.

خداوندا، این خلوص را روز به روز در قلب آنها بیفزا که در راهت همچون شمع سوخته و اسلام را فروزان کنند.

شهید محمد شایجی

خدای من، نمی‌دانم چگونه شکر تو را بجای آورم؟ خداوندا، نمی‌دانم چگونه این فیض حضور در جبهه را نصیب من گردانیدی تا من در میان یاران امام زمان باشم؟ خدایا نمی‌دانم که چرا حال دیگری به من دست داده است؟ نمی‌دانم که چه خواهد شد؟ اما فقط این را می‌توانم درک کنم که این دنیا مانند قفسی برایم شده است که دیگر در اینجا نمی‌گنجم. خدایا می‌دانم که چند ساعتی دیگر به وصل منو تو باقی نمانده است،

ولی فقط یک درخواست دارم و آن این است که نکند در این چند ساعت باقی مانده پیمان دوستی من و تو از بین برود. خدایا نکند ملاقات ما عقب بیفتد. خدایا تو مرا کمک کن. پروردگارا مرا ببخش که تو را دیر شناختم و زمان ملاقات با تو را به تأخیر انداختم. خدایا من از این می‌ترسم که مردم مرا به عنوان شهید تلقّی کنند اما تو این لقب را شایسته‌ من و اعمال من ندانی.خدای من خود به خوبی واقف و آگاهم که لیاقت شهادت را ندارم، اما خودت این توفیق را به من عنایت فرما که شهادت فقط در راه خودت باشد.

شهید محمدجواد میری

خداوندا تو گواهی که هدف ما در این جنگ اعتلای کلمه حق و سرنگونی ستمگران است. این مردم جوانانی را از دست داده‌اند که جزو بهترین جوانان بوده‌اند و هدفشان حفظ و برقراری اسلام و قرآن است. چقدر شهادت را دوست می‌دارم. مدتهاست که همیشه دعا می‌کنم: خدایا مرگم «شهادت» در راه تو باشد. همیشه رنج می‌برم و احساس حقارت می‌کنم از اینکه به طور عادی بمیرم هرچند در هر حال راضی به رضای تو هستم اما مشیّت الهی نیز بر این است که از پیشگاه باعظمتش همیشه چیزهای خوب را بخواهیم تا اگر شایستگی داشتیم عطا فرماید. دوست دارم که شما نیز برایم دعا کنید تا مرگم در راه خدا باشد.

شهید حسین صالح غفاری

همیشه فکر می‌کنم آیا لیاقت آن را دارم که به مسائل موجود در این سفر راضی شوم؟ نمی‌دانم آیا به اندازه یک بنده عاصی عاشق مستحق آن هستم که مرا به مرحله‌ای از مقام رضایت برساند؟ وه که چه شیرین است لبخند رضایت بر لبان یک بنده راضی. خدایا از تو می‌خواهم در آخرین لحظات حیات همچون اصحاب اباعبدالله قلبم مملو از عشق و ایمان به تو باشد. خدایا در آن لحظات من ضعیف النفس را از شرّ شیطان و نفس امّاره ملعونه حفظ کن. خدایا می‌ترسم در آن موقع از انجام این سفر به واسطه علاقه‌های زیاد دنیوی و سیاهی دل غمگین باشم، در آن صورت دنیا را که قطعاً از دست داده‌ام و آخرتی هم نخواهم داشت. وای خدایا، چه وحشتناک است این چنین تصوری.

شهید اردشیر عین‌الله‌زاده

من کیستم؟ من باقیمانده‌ یک طبیعت بیجانم. آیا روح من در آینده‌من جای گرفته؟ من همان باقیمانده‌یک خاکم عفریت مرگ روح مرا از آینده‌من می‌خواهد. من کجا هستم؟ آیا در لابلای کهکشانها یا در آغوش یک سرباز جان باخته در سنگر؟ اکنون مشت خاکی در زیر خاک می‌رود. اکنون روح بی‌پایان بشریّت در پرتگاه قرار گرفته و روح من نیز یک قدم تا مرگ فاصله دارد، مرگ چیست؟ و من کیستم.

مرگ یک اثر نفیس و بی‌شائبه است که خالق بشریّت به صورت یک پدیده‌ شگرف به طبیعت گسترانده است. پس چرا هم آغوش این طبیعت نشوم؟ چرا به سوی معبودم نشتابم؟ خدایا همچون مولایم امام علی ناله می‌زنم که به خدائیت قسم که به آتش دوزخ صبر خواهم کرد اما تاب و تحمّل فراقت را ندارم. خدایا مرا بخواه مرا به سوی خود رهنمون کن. پروردگارا عرصه‌ دنیا برایم تنگ است. مرا به سوی خود بخوان که من تو را می‌خوانم. اگر این بار به سویت نتوانستم بیایم و در این امتحان تجدید شدم مطمئن هستم که در آینده و آینده نزدیک به سویت خواهم شتافت.

آیا می‌خواهیم که خود را در مرداب دنیا بیندازیم و دانسته در‌آن کوشش کنیم.و با هر کوششی دنیوی بیشتر درون آن فرو رویم؟ اما نه من این ذلّت را نمی‌خواهم، زیرا که خدا آن را نمی‌خواهد. پس، ای خداوند باعزّت و قرب مرا دریاب که سخت به آن محتاجم که اگر تو مرا نخواهی دیگر باید بمانم تا بپوسم و سگهای بیابانی مرا قطعه قطعه کنند. ولی ای خدای عالم هیچگاه در امانت تو کوتاهی نیست. پس، به این وعده‌ات هم عمل کن.شهید عبدالمتین مسعودی

بزودی وارد قبر می‌شویم. چگونه دل می‌بندیم به دنیا در حالی که دنیا در شرف نابودی است؟ و چگونه حاضر می‌شویم که استراحت کنیم در حالی که نعمات و لذتهای آخرت خیلی بیشتر از لذات این دنیاست و همچنین جاودانی است؟ اگر سینه‌ام را بشکافند، اگر مغزم را متلاشی کنند اگر قلبم را هدف گلوله خود کنند، دست از یاری امام خمینی برنخواهم داشت. اگر سوراخ سوراخم کنند اگر پاره پاره‌ام کنند اگر تکه تکه‌ام کنند، هر قطره خونم بر زمین می‌نویسد: الله اکبر خمینی رهبر.

اگر چشمانم را از دست بدهم باز چشم به راه مهدی خواهم بود اگر گوشهایم را از دست بدهم باز هم گوش به فرمان امم امت هستم. اگر زبانم را از دست بدهم شعار لااله الا الله بر زبانم جاری است. اگر دستم را ازدست بدهم باز هم اسلحه بر دوش خواهم کشیدو به جنگ صدّامیان خواهم رفت. اگر پاهایم را از دست بدهم گامهای بلندتری در راه خدا خواهم برداشت، و اگر جانم را از دست بدهم اوج سعادت و آرزوی من است.شهید سیدعباس غلامی

هم اکنون سرور و شادی سرتاسر وجودم را در بر گرفته و خود را خوشبخت‌ترین و سعادتمند‌ترین افراد بشر می‌دانم. سنگر حجله عروس من است، شب شهادت شب عروسی من، ترکش خمپاره و تیرهای سرخ حجله مرا آذین بسته‌اند و عروس من شهادت است و امشب بهترین شب زندگی من است. شب آزادی و رهایی است، شب پاک شدن و نورانی شدن شب وصال معشوق و شب الهی شدن است.شهید امیرحسین سیفی

در این آخرین لحظات که انتظار وصالت را می‌کشم هر نغمه‌ای که از نوای دلنشین تو می‌شنوم و هر شیء را جمال پرفروغ تو می‌بینم، در میان گفته‌هایم کلامی را نمی‌یابم که نشان از تو و کلام تو در آن نباشد. ای معبود من، دوستی تو را در میان تمامی علایق والاتر و پاینده‌تر یافتم. این چه وادی خوبی است برای بندگان گنهکاری چون من که امیدی جز تو ندارند.

آقای من حال که قبول کردی و جان پرآشوبم را ستاندی، هیچ انتظاری از تو ندارم. جز اینکه در آخرت در صحرای محشر تنهایم نگذاری حسینت را به سر پرستیم بفرستی که بس محتاجم. مولای من، چه کنم که تا جای ذره‌ای از محبت تو را بگیرد؟ چه کنم که شکر ذره‌ای از نعماتت را گذاشته باشم؟ ندارم به خودت قسم هیچ ندارم تا به پیشگاهت بیاورم، جز اینکه تو را کریم می‌بینم و می‌دانم با دست خالی هم مرا می‌پذیری.

ای انسانها بدانید این وصیتهای بنده‌ای است که هیچ ندارد جز امید، امید به کرامت معبودش. و این دلش را مطمئن ساخته که هراسی نداشته باشد، چون کرامت او را در خور نیست تا کسی را که جز او پناهی ندارد از خود براند. به مولایم قسم خیلی با کرامت است، خیلی غفور است، و کرامت و غفاریتش را بارها به چشم دیده و به کام چشیده‌ام. چه زیباست بندگی مولایی که این چنین با بندگانش رفتار می‌کند.شهید محمدرضا رحیمیان منفرد

امشب قلبم می‌سوزد و زبانه آتشش پیکرم را خاکستر می کند. بازدم نفسم آن خاکسترها را می‌برد و از عالم وجود محو می‌شود. باز خاکسترها در یک جا جمع می‌شود جسمی را تشکیل می‌دهند اما با تفاوتهای زیاد تن همان تن است ولی در مأوای دیگر و فکری دیگر.شهید صفر اسکندری

پروردگارا، تز تو می‌خواهم که عاشق از این دنیا بروم، عاشقی که به غیر خدا معشوقی نداشته باشد، و هنگام مرگم فقط به یاد تو باشم و بر زبانم نام تو را و نام پیامبر اسلام را زمزمه کنم. ای معشوق من، انسان را روزی از خاک به وجود آوردی و چه بهتر که روزی جان انسان را در راه رسیدن به خود بگیری در راهی که دین و آئین و مذهب اسلام باقی بمانند.پروردگارا مرگ عاشقان تو شهادت نام دارد و امیدوارم زمانی هم ما به این صلاحیت برسیم که مرگ ما را هم که در راه تو باشد شهادت بنامند.شهید سعید باهمت شهریوری

لیاقت شهادت در راه خدا را در خود نمی‌بینم، ولی چون رحمت خداوند شامل همه‌بندگان گناهکار توبه کرده‌ است، مصمّم و با روحیه‌ای عالی و با یاری خداوند به راه خود که همان سبیل الله است ادامه می‌دهم. خدایا، به من ایمانی عطا کن که همیشه حضور تو را در قلبم احساس کنم. معبودا مرا به نفسم وامگذار و حبّ خودت را در دلم جای ده و مرا از مادیات دنیا دور بدار و گناهانم را ببخش و بیامرز. ایزدا، در حالی که مملو از گناه و معصیت هستم، با دلی و قلبی شکسته روی به تو می‌آورم و می‌خواهم مرا بیامرزی و بخشنده از این دنیا ببری، خدایا اگر مردن بهتر است و خدمت به اسلام و قرآن است مرا بمیران، و اگر زنده ماندن خدمت به اسلام و مکتب است مرا زنده نگهدار.شهید محمدسعید شمسای ظفرقندی

هرچه در پرونده‌ سیاه خود نگاه می‌کنم جز خسران چیزی نمی‌بینم و چیزی نمی‌توانم به قلم آورم. بغض راه گلویم را می‌بندد. و اشک در دیدگانم حلقه می‌زند. می‌خواهم ناامید شوم، اما ناگهان ملک غیبی بانگ برمی‌داردکه هان ای بنده‌ خدا برای چه ناامیدی؟ چه چیز تو را از رحمت و مغفرت و فضل خداوند ناامید کرده است؟ مگر خود مولا«جل جلاله» در قرآن نفرموده است که به آن گروه از بندگان که بر نفسهایشان اسراف کرده‌اند بگو که از رحمت الهی ناامید نشوید.شهید محمدرضا قرائیان

پناه من چگونه از تو مأیوس باشم و حال آنکه آرزویم تو می‌باشی. خدایا تو را سپاس می‌گویم که دیگر بار داستان موسی و فرعون و ابراهیم و کعبه را برای ما به نمایش درآوردی تا مُدرک حق شویم. الهی تو خود گواهی بر حال زار من پس منگر به ظاهر من. بساز کارمن. مولا، دیگر تابم تمام شده به خودت قسم در این لحظه که آخرین سخنانم را می‌نویسم از تمام گناهانم توبه می‌نمایم، باشد که انابه‌مرا بپذیری. الهی چشمی ده که برای تو باشد و به غیر از برای تو باز نشود، گوشی ده که تنها ندای تو را بشنود، و زبانی که تو را ثنا گوید، و دلی ده که دار تو باشد و باب‌ آن بر روی غیر بسته باشد مستجاب نمای دعای خسته‌دلان را.

الهی عشق خود را در دل ما بیشتر کن. الهی مپسند میاور، روزی را که نام تو از دهان بیرون نیاید. الهی شکایت می‌کنم از زبانم، که چرا نام تو را بر لب نمی‌آورد، و از دیده‌هایم که چرا از خوف تو باران اشک را سر نمی‌دهند. و در این هنگام که انتظار طولانی شکسته شده و معشوق عاشق را طلبیده است و منت که با آغوش باز عروس شهادت را در بر گرفته‌ام و در حجله سنگر به سوی خدا می‌شتابم دوست دارم که در حال شهادت چشمانم باز بماند تا دشمن فکر نکند در این راه چشم بسته ‌قدم نهاده‌ام دوست دارم بدنم را در میدانهای مین بیندازند که دشمن فکر نکند در راه خدا از جسمم نمی‌گذرم.شهید مسود تیغ بابایی

در تکوین ما چه انگاشته‌ای نمی‌دانم! اما، همچون مخاطبی آشنا می‌خوانمت همچون یاری دیرین می‌شناسمت و با ذره ذره وجودم که از وجود توست می‌یابمت. خدایا در پس پرده‌ خلقت چه برایم مقدر کرده‌ای نمی‌دانم. ولی می‌دانم که می‌خواهم در زمره‌ خوبان باشم و وفاکنندگان به عهد، پاک نیتان پاک سرشتان، مؤمنین، متقین، مجاهدین، صلحا و شهدا.

 نمی‌خواهم مرا از فیض عظمای لقایت همچون مغضوبین و ضالین محروم بداری و از طی صراط مستقیم دورم بداری. بسیار آیات و روایات دارم که می خواهم آنها را باز گویم، ولی مرا با تمام کاستی و نقایص پذیرا باش.شهید ابراهیم لشگری‌نژاد

کلمات کلیدی:

خلاصه ای از چندوصیتنامه شهدا,وصیتنامه شهدا,خلاصه وصیتنامه شهدا,فرازی ازوصیتنامه شهدا,خلاصه ای ازوصیتنامه شهدا,کلام شهدا,سخن شهدا,وصیت شهدا,چندوصیتنامه شهدا,وصیتنامه های شهدا

یک دیدگاه برای “فرازی از چند وصیتنامه شهدا/حالات وتفکرات شهدا”

رضایی اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۶ در ۴:۱۵ ب.ظ

سلام:
سایت خوبی دارید
پرمحتواست
ممنون

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب