مختصری ازنهج البلاغه + دانلود رایگان کتاب کامل نهج البلاغه با ترجمه فارسی

مختصری ازنهج البلاغه + دانلود رایگان کتاب کامل نهج البلاغه با ترجمه فارسی

حضرت امام علی علیه السلام در مورد مسلمان واقعی می فرماید: مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان از زبان و دستش در امان باشند مگر آن جا که حق اقتضا کند. و آزار رساندن به هیچ مسلمانی جز در مواردی که موجبی( به حکم خدا) داشته باشد روا نیست. (خطبه ۱۶۷ شماره ۳)

مشخصاتی از نهج البلاغه

نهج البلاغه دارای ۲۴۱ خطبه و  ۷۹ نامه و ۴۸۰ حکمت می باشد. طولانی ترین خطبه، خطبه ۱۹۲ می باشد که به خطبه قاصعه مشهور است و کوتاهترین خطبه، خطبه ۶۱ نهج البلاغه است، که در مورد خوارج می باشد (لا تقاتلوا الخوارج ….). طولانی ترین نامه، نامه۵۳ است، که مشهور به عهدنامه مالک اشتر می باشد و کوتاهترین نامه، نامه ۷۹ است که خطاب به فرماندهان لشکرها می باشد.

طولانی ترین حکمت نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷ می باشد که خطاب به کمیل بن زیاد نخعی فرموده است و کوتاهترین حکمت، حکمت ۱۸۷ می باشد که درباره کوچ کردن از دنیا است. «الرحیل و شیک» کوچ کردن (از دنیا) نزدیک است! و حکمت ۴۱۸ که درباره صبر و بردباری می باشد«الحلم عشیره» حلم و بردباری قوم و عشیره است.

جمع آوری نهج البلاغه

نهج البلاغه توسط سید ابوالحسن محمدبن حسین الطاهر المناقب مشهور به سید رضی(رحمه الله علیه) جمع آوری شده است. جمع آوری نهج البلاغه در ماه رجب سال ۴۰۰ ه.ق به اتمام رسیده است.

آخرین جمله نهج البلاغه درباره دوست می باشد که می فرماید: «اذا احتشم المؤمن اخاه فقد فارقه».
به خشم آوردن و شرمنده ساختن دوست مقدمه جدایی از دوست است. در اکثر خطبه ها حضرت علی علیه السلام به «تقوی» که مانع انجام همه گناهان است اشاره کرده است.

قرآن در نهج البلاغه
نام«قرآن» ۴۱ بار در نهج البلاغه ذکر شده است. (توضیح اینکه مراد فقط کلمه قرآن است) البته در نهج البلاغه از قرآن تعبیرات دیگری شده است مثلا «کتاب»، «کتاب الله»، «کتابه» و غیره.
از مجموع ۲۴۱ خطبه نهج البلاغه ۸۶ خطبه موعظه و یا لااقل مشتمل بر یک سلسله مواعظ است مانند خطبه ۱۷۶ که با جمله «انتفعوا ببیان الله» آغاز می شود و خطبه ۱۹۲ که به خطبه قاصعه و خطبه ۱۹۳ که به خطبه متقین معروف است و از مجموع ۷۹ نامه در نهج البلاغه، ۲۵ نامه تماما موعظه و یا متضمن جمله هایی در نصیحت و اندرز و موعظه است. مانند اندرز نامه آن حضرت به فرزند عزیزش امام مجتبی علیه السلام که نامه ۳۱ می باشد و فرمان معروف آن حضرت به مالک اشتر که طولانی ترین نامه ها است (نامه ۵۳) و نامه ۴۵ که همان نامه معروف آن حضرت به عثمان بن حنیف والی بصره است. و از مجموع ۴۸۰ حکمت موجود در نهج البلاغه تماما مشتمل بر پند، اندرز و نصیحت و موعظه می باشد.
۸۷ آیه از ۴۳ سوره قرآن در نهج البلاغه آمده است و آخرین مطلب اینکه در نهج البلاغه ۱۶ حدیث نبوی ذکر شده است.

برخی از یاران و دوستان حضرت علی (علیه السلام)

۱- سلمان فارسی یکی از یاران پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه السلام که ایرانی می باشد و رسول خدا صلی الله علیه و آله او را از اهل بیت دانسته و در جنگ احزاب پیشنهاد حفر خندق را می دهد.

۲- فرزدق یکی از دوستان و شیعیان حضرت علی علیه السلام می باشد که در شعر و شاعری مهارت خاصی داشت.

۳- علاء بن زیاد حارثی یکی از یاران حضرت علی علیه السلام در بصره است که به عیادت او شرفیاب شده اند.

۴- عقیل یکی از برادران حضرت علی علیه السلام است که تقاضای کمک از حضرت علی (علیه السلام) می کند. (خطبه ۲۰۴)

۵- کمیل بن زیاد نخعی از یاران باوفای حضرت علی علیه السلام است که یکی از دعاهایی که در شبهای جمعه خواندن آن مستحب است به نام او می باشد.

 طولانی ترین حکمت نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷ می باشد که خطاب به کمیل بن زیاد نخعی فرموده است و کوتاهترین حکمت، حکمت ۱۸۷ می باشد که درباره کوچ کردن از دنیا است

۶- ابوذر غفاری نام یکی از یاران با وفای حضرت علی علیه السلام است که از طرف یکی از خلفای سه گانه به ربذه تبعید شد.

۷- ابوطالب کسی است که حضرت علی علیه السلام در جواب نامه معاویه او را افتخار علویان معرفی می کند.

کلام آخر

حضرت علی علیه السلام خطاب به کمیل می فرماید: «ای کمیل علم بهتر از مال است (چون): ۱٫علم تو را پاسداری می کند ولی تو باید مال را حفظ کنی. ۲٫ مال با انفاق کم می شود ولی علم با انفاق افزون می گردد.۳٫ شاگردان علم پایدارند. ۴٫ ای کمیل بن زیاد! شناخت علم آیینی است که با آن جزا داده می شود، بوسیله آن انسان در دوران حیات، اطاعت فرمان خدا می کند و بعد از وفات نام نیک از او می ماند، و علم حاکم است و مال محکوم.» (حکمت ۱۴۷ شماره ۳)

منابع:
سایت اندیشه قم
نهج البلاغه حکمت ۱۴۷
نهج البلاغه خطبه ۱۶۷

تبیان

فایل و نرم افزار کتاب کامل نهج البلاغه با ترجمه های فارسی از آیه الله مکارم-دکتر آیتی و علامه محمدتقی جعفری بهمراه شرحی از علامه محمدتقی جعفری را ازلینک زیر دانلود نمائید.

علامت ونماد دانلود-عکس علامت دانلود-دانلود رایگان نهج البلاغه با ترجمه فارسی

۵ دیدگاه برای “مختصری ازنهج البلاغه + دانلود رایگان کتاب کامل نهج البلاغه با ترجمه فارسی”

‫هیئت زوارالحسین دی ۱ام, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۹ ب.ظ

ممنون

یاد یاران اسفند ۶ام, ۱۳۹۵ در ۴:۰۷ ب.ظ

امیرالومنین امام علی علی(ع) در بیان یکی از راههای نفوذ شیطان، به باز کردن گره های دین به صورت یک به یک توسط شیطان اشاره می کنند.ایشان در این زمینه می فرمایند: ان الشیطان..یرید ان یحل دینکم، عقده عقده.با تاملی در نهج البلاغه می توان دریافت که علی(ع) دو نوع نفوذ از سوی دشمن را بیان می کنند. یکی نفوذ فیزیکی که از طریق مرزهای جغرافیایی صورت می گیرد و دیگری نفوذ به صورت پنهان و تدریجی که ازطریق مرزهای فکر و اندیشه رخ می دهد

یادیاران تیر ۹ام, ۱۳۹۶ در ۱:۵۲ ق.ظ

یا حق مدد

یاد یاران شهریور ۲ام, ۱۳۹۶ در ۶:۱۴ ب.ظ

امام علی(ع):هیچ یک از شما ترس نداشته باشد مگر از گناه خویش.» (نهج البلاغه،)

یاد یاران مهر ۱۳ام, ۱۳۹۶ در ۷:۳۶ ب.ظ

باز هم ممنون

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب