مختصری درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلود متن وترجمه نهج الفصاحه

درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه دانلود متن وترجمه فارسی نهج الفصاحه/

مختصری درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلود رایگان فایل متن وترجمه فارسی نهج الفصاحه(احادیث وکلمات قصار حضرت محمد)

معرفی اجمالی کتاب نهج الفصاحه :

کتاب نهج الفصاحه، مشتمل بر روایات و کلمات پیامبر اکرم  حضرت محمد صلی الله علیه و آله  می باشد. این کتاب در دو قسمت احادیث و خطبه ها، تنظیم شده است. علّت نام گذاری این مجموعه وزین به نهج الفصاحه به خاطر حدیث پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ است که فرموده اند: «انا افصح العرب» من فصیح ترین فرد عرب هستم. مؤلّف سخنان پیامبر را در موضوع فضیلت و اخلاق آورده و از آوردن احادیث فقهی و … خودداری کرده است.

بعضی از کلمات این مجموعه در ردیف کلمات قصار امیرالمومنین حضرت علی ابن ابیطالب علیه السلام  نقل شده و در بعضی موارد در مفهوم معنی و حتی لفظ شبیه هم می باشند. این موارد را مؤلّف چنین بیان می کند: «توارد بسیاری از کلمات و اخبار منتسب به حضرت امام علی علیه السلام  با احادیث و کلمات پیامبر دیده می شود، که در گمان بعضی ها این نتیجه اشتباه راویان است . ولی حقیقت این است که تقارب و تشابه معنوی که میان محمّد و علی ـ علیهما السلام ـ وجود دارد، این تشابه را به وجود آورده است».

در این مجموعه گران سنگ ۳۲۲۷ حدیث و ۱۶ خطبه از پیامبر با مقدمه مفصل مؤلف در ۱۶۷ صفحه که در موضوع انگیزه نگارش نهج الفصاحه، علت نام گذاری، فصاحت پیامبر، تاریخ پیامبر و موضوعات دیگر به رشته تحریر درآمده است جمع آوری شده است. احادیث و خطبه ها به وسیله خود مؤلف به فارسی ترجمه و روبه روی احادیث در یک صفحه به چاپ رسیده است. به جهت مهارت و تبحّر ویژه مؤلّف ترجمه این مجموعه روان، ساده و زیبا صورت گرفته است. تاریخ نگارش کتاب سال ۱۳۲۴ شمسی بوده است.

درباره مولف:

ابوالقاسم پاینده در سال ۱۲۸۷ هـ.ش در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند و پس از آن در کسوت طلبگی به تحصیل علوم معقول و منقول پرداخت سپس همکاری خود را با نشریات مختلف آغاز کرد. او با زبان عربی و انگلیسی و فرانسه آشنا بود و آثاری در زمینه ترجمه ارائه کرد و در مرداد سال ۱۳۶۳ وفات کرد . آثار وی در زمینه ترجمه و پژوهش ترجمه نهج الفصاحه و ترجمه قرآن و تاریخ طبری و مروج الذهب است.ایشان  آثاری نیز در زمینه داستان کوتاه دارد.

مختصری درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلودفایل متن وترجمه فارسی نهج الفصاحه(احادیث وکلمات قصار حضرت محمد)

علت نام گذاری:

علّت نام گذاری این مجموعه وزین به نهج الفصاحه به خاطر حدیث پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ است که فرموده اند: «انا افصح العرب» من فصیح ترین فرد عرب هستم.

آقای ابوالقاسم پاینده سخنان پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) را در موضوع فضیلت و اخلاق آورده و از آوردن احادیث فقهی و … خودداری کرده است.

نهج الفصاحه در کنار نهج البلاغه، مجموعه ی نفیسی از توصیه های معلمان آفرینش و انسان های کامل است که مطالعه ی آنها و قرار دادن این دو به عنوان منابع زندگی در کنار کتاب الله و قرآن برای هر فرد مسلمان ضروری می نماید.

بعضی از کلمات این مجموعه در ردیف کلمات قصار علی بن ابی طالب  علیه السلام نقل شده و در بعضی موارد در مفهوم معنی و حتی لفظ شبیه هم می باشند. این توارد را مؤلّف چنین بیان می کند: «توارد بسیاری از کلمات و اخبار منتسب به امام علی علیه السلام  با احادیث و کلمات پیامبر دیده می شود، که در گمان بعضی ها این نتیجه اشتباه راویان است . ولی حقیقت این است که تقارب و تشابه معنوی که میان محمد و علی ـ علیهما السلام ـ وجود دارد، این تشابه را به وجود آورده است».

کلمات گهربار پیامبراکرم حضرت محمد صلی الله علیه وآله ، آن شمس فروزان تاریکی ها و روشنی بخش و هدایت گر انسان ها ، کلامی برگرفته از وحی و الهامات الهی و تفسیر کننده سخن حق است. این سخنان ، تمامی احکام و مسائل مورد نیاز زندگی انسان ها را در برگرفته ، به گونه ای که با هیچ مسئله ای مواجه نمی شویم ، جز آن که رهنمودهای ایشان ، چراغ راه ما در آن مرحله است.

(و نزّلنا عَلیکَ الکِتابَ تِبیاناً لِکُلّ شَی ء) و ما این کتاب آسمانی را بر تو نازل کردیم که بیان همه چیز در آن است.

اگر تاریخ را ورق بزنیم ، نافذتر ، فرهنگ آفرین تر ، آگاهی بخش تر وتمدن سازتر از شخصیت والای الهی او را پیدا نخواهیم کرد ؛ کسی که تمامی رفتار و کردارش مورد نظر و رضایت خداوند است.

فایل pdf متن کامل وترجمه فارسی کتاب نهج الفصاحه را میتوانید رایگان از لینک زیر دانلود نمایید!!!

دانلود رایگات فایلpdf کتاب نهج الفصاحه (کلمات قصار پیامبراکرم)با ترجمه فارسی

 

کلمات کلیدی:

درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه دانلود متن وترجمه فارسی نهج الفصاحه,نهج الفصاحه,مختصری درباره نهج الفصاحه,دانلود متن وترجمه نهج الفصاحه,متن کامل نهج الفصاحه باترجمه فارسی,دانلودرایگان فایلpdfنهج الفصاحه باترجمه,نهج الفصاحه کامل باترجمه,فایلpdfنهج الفصاحه,کلمات وسخنان پیامبراکرم,کتاب سخنان واحادیث حضرت محمد,متن وترجمه احادیث حضرت محمد,کلمات قصارپیامبراکرم باترجمه,دانلوداحادیث پیامبراکرم حضرت محمد,ترجمه فارسی نهج الفصاحه,کلام حضرت محمد مصطفی,احادیث حضرت محمد,خطبه های حضرت محمد,کلمات وروایات پیامبراکرم حضرت محمد

۴ دیدگاه برای “مختصری درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلود متن وترجمه نهج الفصاحه”

خادم دی ۸ام, ۱۳۹۶ در ۴:۰۰ ب.ظ

سلام:
عالییییییییییییییییی

مرکز تهران دی ۱۱ام, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۷ ق.ظ

خیلی خوب بود
ممنون بابت سایت و مطالب بسیار عالیتون

سبزاکلیلی دی ۱۴ام, ۱۳۹۶ در ۲:۲۸ ب.ظ

سلام
ممنون از حضورتون
التماس دعا

http://www.jaragheyeshadi.blogfa.com

حرف آخر دی ۱۸ام, ۱۳۹۶ در ۱:۰۶ ب.ظ

سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین ها هستید
مرسی.

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب